Miért forduljak pszichológushoz?
Számos oka van annak, amiért az emberek pszichológus támogatását keresik. Ez lehet régóta fennálló probléma, szorongás, vagy válasz az életet érintő váratlan változásra. De kereshet valaki szakembert személyes fejlődés céljából is. A pszichológussal való együttműködés során kialakuló támogató kapcsolat az ügyfél megküzdési képességét fokozó módszerek elsajátítását célozza, melyek az élet kihívásaival szembeni új stratégiák megtalálását segítik elő. Egy ilyen jellegű együttműködésből mindenki profitálhat, aki többet szeretné kihozni az életéből – nagyobb önismerettel, felelősségvállalással, és az élethelyzete megváltoztatására irányuló munkával.
Honnan tudhatom, hogy szükségem van segítő szakemberre?
Az élet során számos erőpróbáló helyzeten megyünk keresztül, és bár egyes akadályokat önerőből is sikerrel veszünk, teljesen rendben van, ha más esetekben extra támogatás igényét érezzük. Valójában a pszichológiai tanácsadás azoknak az embereknek való, akiknek elég önismeretük van ahhoz, hogy felismerjék ennek szükségességét. Mindenki aki ezt az utat választja, valójában a pozitív változást kezdeményezi, melynek eredményeképpen olyan készségek birtokába juthat, melyek segítségével elkerülni, illetve kezelni tudja a számára nehéz helyzeteket.
Milyen előnyökkel jár számomra egy segítő kapcsolat?
A kapcsolat során szerzett „haszon” attól is függ, ki mennyire vesz részt a segítő kapcsolat folyamatában. Mind az egyéni, mind pedig a párkapcsolati fejlődés gyorsabb, ha az ügyfelek a találkozók minél aktívabb résztvevői, a találkozók között pedig alkalmazzák a terápia, illetve a konzultáció során elsajátítottakat. Néhány példa arra, mit lehet várni egy ilyen kapcsolattól:
- önmagunk és céljaink jobb megértése,
- megoldás megtalálása azokra a problémákra, aggodalmakra, amelyek a pszichológussal való kapcsolatfelvételhez vezettek,
- új módszerek megismerése a stressz és szorongás kezelésére,
- kommunikációs és meghallgatási készségek fejlesztése,
- új viselkedési minták elsajátítása,
- önbecsülés javítása, önbizalom növelése.
Mi történik a szexuálterápia során?
Csak beszélgetés. Azonosítjuk a jelenlegi szexuális nehézségeket és a jövőbeli szexuális célokat, majd átbeszéljük, hogy milyen tényezők akadályozzák, illetve segítik ez utóbbi elérését. A találkozások között házi feladatok, könyvek, filmek segítik a párt abban, hogy a szexuális komfortzónájukat addig bővítsék, amíg a vágyott eredmény létre nem jön.
Mivel a szexuális együttlét két ember közös élménye, az első konzultáció párban ajánlott. Ezt követően általában külön-külön is találkozom a pár tagjaival, hogy a haladás érdekében megismerjem mindkét fél egyéni nézőpontját is, majd ismét közösen folytatjuk a munkát.
Amennyiben egyedül szeretne jönni, vagy a partnere elutasítja az együttműködést, bátran jelentkezzen be, hiszen senkinek a fejlődése nem múlhat valaki másnak a részvételén.
Kötelezi-e titoktartás a pszichológust?
Igen. Törvény védi a segítő szakemberek és klienseik közötti beszélgetés titkosságát. A pszichológus, az ügyfele előzetes írásbeli engedélye nélkül semmilyen információt nem adhat ki harmadik félnek. Vannak azonban kivételek:
- Bárkivel szemben (gyerek, felnőtt) felmerülő bántalmazás gyanúja esetén, a pszichológusnak haladéktalan jelentési kötelezettsége van a megfelelő hatóságok irányába.
- Ha az ügyfél más személy testi épségét veszélyezteti, a pszichológus köteles értesíteni a rendőrséget.
- Amennyiben a kliensben felmerül, hogy önmagának ártson, a pszichológus minden erőfeszítést megtesz annak érdekében, hogy az ügyféllel együtt dolgozzon a biztonsága érdekében. Amennyiben az együttműködés nem kölcsönös, további intézkedésre lehet szükség.
Mikorra érkezzek a konzultációra?
Fontos a pontos érkezés. Amennyiben korábban érkezik, akkor megszakítja az Önt megelőző kliens munkamenetét. Ha viszont később, akkor nem tudja kihasználni az egyébként rendelkezésre álló időt, mivel tekintettel az Önt követőre, a találkozást be kell fejezni az előre megbeszélt időpontban.
Hogyan mondhatom le az időpontomat?
A megbeszélt időpont az Ön részére van fenntartva. Amennyiben nem jön el a találkozóra, vagy azt 48 órán belül lemondja, a teljes konzultációs díj megfizetésével tartozik, a részvétel hiányának ellenére. Természetesen a közösen egyeztetett időpontunkért én is vállalom a felelősséget, amennyiben azt én mondom le két napon belül, a következő konzultáció az Ön részére díjmentes.
Milyen időpontokra lehet jelentkezni?
Hétfőtől péntekig minden nap délelőttre és délutánra is be lehet jelentkezni. Az igényre való tekintettel, havonta egy szombaton is tartok terápiákat, illetve konzultációkat. Hogy melyiken, az személyes egyeztetések alapján dől el.